Mesafeli Satış Sözleşmesi

ÖN BILGILENDIRME VE MESAFELI SATIS SÖZLESMESI (Lütfen Okuyunuz)

 

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

İşbu sözleşme 13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğuna istinaden düzenlenmiş olup, maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

 

MADDE 1 - KONU

İşbu sözleşmenin konusu, SATICI`nın, ALICI`ya satışını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun-Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.

 

MADDE 2.1 - SATICI BİLGİLERİ
 

Ünvani : İstedim Pazarlama
Adres :  Haznedar Mah. Parmak Sok. No: 4B Güngören - İSTANBUL
Telefon : 0212 807 81 81
E-posta : info@kibarlibitkiselurunler.com

* Tüketicimiz tüm talep ve sikâyetlerini yukarida bilgileri açiklanan kuruma iletecektir.

 

 

MADDE 2.2 - ALICI BİLGİLERİ

Müşteri olarak www.kibarlibitkiselurunler.com alışveriş sitesine üye olan kişi. 
Üye olurken veya sipariş verirken kullanılan adres ve iletişim bilgileri esas alınır.

 

MADDE 3 - SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN BİLGİLERİ

Malın / Ürünün / Hizmetin türü, miktarı, marka/modeli, rengi, adedi, satış bedeli, ödeme şekli, siparişin sonlandığı andaki bilgilerden oluşmaktadır

 

MADDE 4 - GENEL HÜKÜMLER

4.1 - ALICI, Madde 3`te belirtilen sözleşme konusu ürün veya ürünlerin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder. 

4.2 - Sözleşme konusu ürün veya ürünler, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI`nın yerleşim yerinin uzaklıgına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. Bu süre ALICI?Ya daha önce bildirilmek kaydıyla en fazla 10 gün daha uzatılabilir.

4.3 - Sözleşme konusu ürün, ALICI`dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesininden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4 ? SATICI, sözleşme konusu ürünün saglam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım klavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

4.5 - Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI`ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI`nın tercih ettigi ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülügünden kurtulmuş kabul edilir.

4.6- Ürünün tesliminden sonra ALICI`ya ait kredi kartının ALICI`nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI`ya ödememesi halinde, ALICI`nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI`ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI`ya aittir.

4.7- SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI`ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI`nın siparişi iptal etmesi halinde ödedigi tutar 10 gün içinde kendisine nakten ve defaten ödenir.

4.8- Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için SATICI`ya gönderilebilir, bu takdirde kargo giderleri SATICI tarafından karşılanacaktır.

4.9- İşbu sözleşme, SATICI tarafından ALICI`ya faks veya e-posta yoluyla ulaştırılmasından sonra geçerlilik kazanır.

 

MADDE 5 - CAYMA HAKKI
ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI`ya faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün ilgili madde hükümleri çercevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI`ya teslim edilen ürünün SATICI`ya gönderildigine ilişkin kargo teslim tutanağı örnegi ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli ALICI`ya iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafından karşılanır.

Niteliği itibarıyle iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz.

Ayrıca, tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz.

 

Tüketici, yedi gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai sart ödemeksizin sözlesmeden cayma hakkina sahiptir. Cayma hakkinin kullanildigina dair bildirimin bu süre içinde yazili olarak veya bir sürekli veri tasiyicisiyla bildirilmesi yeterlidir.
Cayma hakki süresi, malin teslimine iliskin sözlesmelerde, tüketicinin mali teslim aldigi günden itibaren islemeye baslar.
Tüketici, asagidaki sözlesmelerde cayma hakkini kullanamaz.
a) Cayma hakki süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayi ile hizmetin ifasina baslanan hizmet sözlesmeleri.
b) Fiyati borsa veya teskilatlanmis diger piyasalarda belirlenen mallara iliskin sözlesmeler.
c) Tüketicinin istekleri veya açikça onun kisisel ihtiyaçlari dogrultusunda hazirlanan, niteligi itibariyle geri gönderilmeye elverisli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarin teslimine iliskin sözlesmeler.
ç) Tüketici tarafindan ambalajinin açilmis olmasi sartiyla, ses veya görüntü kayitlarina, yazilim programlarina ve bilgisayar sarf malzemelerine iliskin sözlesmeler.
d) Gazete, dergi gibi süreli yayinlarin teslimine iliskin sözlesmeler.
e) Bahis ve piyangoya iliskin hizmetlerin ifasina iliskin sözlesmeler.
f) Elektronik ortamda aninda ifa edilen hizmetler ve tüketiciye aninda teslim edilen gayri maddi mallara iliskin sözlesmeler.
Tüketicinin cayma hakkini kullanmasi hâlinde satici veya saglayici, cayma bildiriminin kendisine ulastigi tarihten itibaren en geç on gün içerisinde almis oldugu toplam bedeli ve tüketiciyi borç altina sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve yirmi gün içerisinde de mali geri almakla yükümlüdür.
Teslim alinmis olan malin degerinin azalmasi veya iadeyi imkânsiz kilan bir nedenin varligi cayma hakkinin kullanilmasina engel degildir. Ancak deger azalmasi veya iadenin imkânsizlasmasi tüketicinin kusurundan kaynaklaniyorsa saticiya malin degerini veya degerindeki azalmayi tazmin etmesi gerekir. Malin mutat kullanimi sebebiyle meydana gelen degisiklik ve bozulmalar deger azalmasi sayilmaz.

 

UYARI:
İstedim Pazarlama ticari bir kurulustur ve ürünler ticari amaçlarla sunulmaktadir. Ergin olmayanlar veya ayirtim gücünden yoksun veya kisitlilar veli veya vasilerinin izni ve muvafakati olmadan ürün siparisi veremezler ve sözlesme kuramazlar.
 
ÜRÜN TESLIMI:
 
Sözlesme konusu ürün, kural olarak ve normal kosullarda yasal 30 günlük süreyi asmamak sarti ile yerlesim yerinin uzakligina bagli olarak TÜKETICI’ye veya gösterdigi adresteki 3. kisi veya kurulusa teslim edilir. Sözlesme konusu ürün, tüketiciden baska bir kisi veya kurulusa teslim edilecek ise TÜKETICI, ürünün kendisine teslim edilecegi 3. kisinin adi–soyadi/unvani/adresi gibi bilgileri eksiksiz ve yazili olarak SATICI’ya bildirmek zorundadir.
 
 
SIKAYET VE ITIRAZ
 
Tüketici, sikâyet ve itirazlari konusunda basvurularini, Bakanlikça her yil Aralik ayinda belirlenen parasal sinirlar dâhilinde tüketicinin mal veya hizmeti satin aldigi veya ikametgâhinin bulundugu yerdeki tüketici sorunlari hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapilabilir.
 
HÜKÜM
 
Mesafeli Sözlesmelere Dair uyarinca Tüketici, belgeyi imzalamadikça mesafeli satis sözlesmesi akdedilemez. Isbu 1 (bir) sayfadan ibaret belge, tarihinde SATICI tarafindan düzenlenmistir.
Ben Tüketici/Alici olarak, Isbu 1 (bir) sayfadan ibaret Ön Bilgilendirme Belgesinde yazan tüm hususlari okudum, anladim, kabul ettim ve tüm bu hususlari onayladim, teyit ettim.
 
Alisverise geçebilmek için lütfen Ön Bilgilendirme Formunu okuyup onaylayiniz.
 
Ön Bilgilendirmenin cayma hakki ve sikayet veya itiraz basvuru yollari gibi kisimlari standart olarak, müsteri bilgileri ve ürün bilgileri fiyatlari, toplam tutari gibi bilgiler müsterinin talepleri dogrultusunda olusturulmaktadir.

 

DİĞER HUSUSLAR:

Ödemenin kredi kartı veya benzeri bir ödeme kartı ile yapılması halinde tüketici, kartın kendi rızası dışında ve hukuka aykırı biçimde kullanıldığı gerekçesiyle ödeme işleminin iptal edilmesini talep edebilir. Bu halde, kartı çıkaran kuruluş itirazın kendisine bildirilmesinden itibaren 10 gün içinde ödeme tutarını tüketiciye iade eder.

Borçlunun temerrüde düşmesi halinde, Borçlu borcun gecikmeli ifasından dolayı alacaklının oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder.

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile SATICI veya ALICI`nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.